شهوار من SHHVAR E MAN
در این وبلاک مطالب علمی درج می گردد
پیام مدیریت وبلاگ :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به این وبلاگ خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید .

rss

درباره ما
اینجانب عباس رحیمی نیا شهواری دانش آموخته مهندسی منابع طبیعی گرايش مرتع و آبخیزداری و دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی در برنامه ریزی محیطی می باشم . هدفم از ایجاد این وبلاگ ارائه اطلاعاتی درخصوص جنگل ، مرتع ، آبخيزداري ، بيابان و همچنین درختان جنگلي ، مرتعي و گياهان داروئي استان هرمزگان و ايران می باشد اميدوارم با ارائه نظرات ، پيشنهادات و انتقادات سازنده خود بنده را ياري نمائيد .
با تشكر
رحيمي نيا شهواري
آرشیو مطالب
آمار و امكانات
تعداد بازدیدها :
افراد آنلاین :
پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی

معرفی درختان گرمسیری - [ ]
ارسال شده توسط عباس رحیمی نیا شهواری در ساعت 14:3

رويشگاه سيريك(خور آذيني)

رويشهاى مانگرو در ايران در سواحل سه استان ساحلى جنوب ايران شامل هرمزگان،بوشهر و سيستان و بلوچستان مي باشد. دامنه توسعه جغرافيايى آنها از عرضهاى 25 درجه و11 دقيقه تا 27 درجه تا 52 درجه شمالى و طولهاى شرقى 51 درجه و 35 دقيقه تا 61 درجه و 34 دقيقه گسترده است. استان هرمزگان با دارا بودن 20920 هكتار رتبه اول از نظر سطح اين جنگلها را در كشور دارا مي باشد.

جنگلهاى مانگرو در رديف بارورترين اكوسيستم هاى ساحلى قرار دارند و اغلب خدمات اكولوژيك ارزنده اى چون حفاظت ساحل از فرسايش ايجاد زيستگاه براى جانداران دريايى و پشتيبانى زنجيره غذايى دريا، ايجاد چشم انداز، تامين منابع غذايى و صيدگاه، تامين مواد صنعتى چون تانن، تامين چوب صنعتى، تامين مواد دارويى، جذب سيلاب، استخراج نمك و منابع تفرجى براى مردم جهان فراهم مى آورند. اساسا درختان مانگرو تنها در مناطق محدودى از كمربند گرمسيرى كه به سبب  شرايط مطلوب محيطى بلند قامت و قطور هستند، مورد بهره بردارى پايدار بهره گرفته مى شود. در ساير نواحى توليدات فرعى(تانن، گياهان دارويى و آبزيان) اين اكوسيستم مورد توجه قرار دارند و يا از خدمات زيست محيطي آْنها در كنترل سيلاب،حفاظت ساحل، بازيابي زمين از دريا استفاده مي شود. غالبا در تمام كشورهاي واجد مانگرو استفاده تفرجي از اين مناطق و رواج اكوتوريسم يكي از كاركردهاي متداول و درآمدزا محسوب مي شود و اين بهره وري نيز تنها با توسل به اصول مديريت زيست محيطي و پرهيز از پيامدهاي منفي آن، پايدار خواهد بود.لذا مديريت اين رويشهاي ساحلي در اكثر كشورها(همچون ايران) بر پايه مديريت حفاظتى و با توسل به شيوه هاى غير مصرفى، توان سنجى و ظرفيت يابى جنگل اجرا مى شود رويشگاه سيريك را مى توان يكى  از منحصر به فردترين اجتماعات مانگرو در كشور و در استان هرمزگان( 80 كيلومترى جنوب ميناب) برشمرد. اين رويشگاه تنها منطقه اى مانگروى در كشور است كه توده هاى چندل در كنار اجتماعات حرا جنگلى آميخته را پديد آورده اند سطح جنگلهاي اين رويشگاه در حدود 800 هكتار مي باشد . و علاوه بر ساختار گياهى متفاوت، جلوه هاى زيستى متمايزى از ديگر رويشگاههاى مانگرو كشور فراهم آورده اند. حضور اجتماعات چندل در كنار حرا، چشم اندازهاى زيبا ى خورياتى كه كناره آنها در تسلط اجتماعات چندل قرار دارد، تنوع گونه هاى جانورى و جنبه هاى انحصارى اين گونه ها، وجود اسكله در خور آذينى و چشم انداز موزونى كه از فعاليت شناورهاى سنتى در اين اسكله فراهم آمده است. ظرفيتهاى قابل برنامه ريزى براى اكوتوريسم به ويژه پژوهشگران و ماجراجويان طبيعت گر، فراهم آورده است. با توجه به پتانسيلهاى اشاره شده رويشگاه سيريك براى برنامه ريزى اكوتوريسم و الويت برنامه ريزى مربوط به مديريت جنگلهاى مانگرو استان هرمزگان مبتنى بر اقدامات مربوط به عمليات احيا، توسعه و مربوط به مديريت جنگلهاى مانگرو استان هرمزگان مبتنى بر اقدامات مربوط به عمليات احيا و حفاظت رويشگاههاى موجود و همچنين توسعه بندر خور آذينى به منظور فعاليتهاى صيادى كه به تبع آن تهديدى براى جنگلهاى منطقه است، لزوم برنامه ريزى براي حفظ و  توسعه  رويشگاه منطقه كاملا ضرورى به نظر مى رسد..

گونه چندل در ساير مناطق استقرار مانگرو در كشور ايران ديده نمى شودكه دلايل انتشار آن قابل بحث است. گونه حرا در منطقه به حداكثر رشد طولى و قطرى خود مى رسد و گونه چندل نيز در ابعاد گوناگون ديده مى شود. زادآورى در جنگلها زياد است كه نشانه مرغوبيت رويشگاه به شمار مى رود. گونه حرا چندل در منطقه در تراكمهاى مختلف وجود دارند مانند، جوامع مانگرو متراكم و نيمه متراكم كه فقط از گونه حرا تشكيل شده اند، جوامع متراكم و نيمه متراكم از مخلوط گونه حرا و چندل كه تراكم هر دو گونه يكسان است، جوامع متراكم و نيمه متراكم مخلوط حرا و چندل با غلبه گونه حرا و جوامع متراكم و نيمه متراكم چندل و حرا كه غلبه با چندل است. چندل در منطقه مورد مطالعه به صورت جامعه خالص وجود ندارد، بلكه هميشه تعداد بسيار اندكى از پايه هاى حرا مخلوط با آن ديده مى شوند.

جوامع تنك بيشتر از گونه حرا تشكيل شده اند، اما در بعضى نقاط تك پايه هاى چندل نيز مستقر شده اند. در هر صورت گونه حرا در اكثر موارد غالب است. ريشه هاى هوايى تنفس كننده حرا همراه با ريشه هاى كمانى محافظت كننده چندل در جنگلهاى مانگرو سيريك در سطح گسترده ديده مى شود كه همراه با زادآورى در سنين مختلف اكوسيستم ويژه اى را در مناطق استقرار مانگرو ها در سيريك ايجاد كرده است.

 اقدامات اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري :

 اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري هرمزگان  با توجه به اهميت و ارزش خور آذيني از سال 85 اقدام به توسعه جنگلهاي مانگرو با دو گونه موجود حرا و چندل نموده است با توجه به حضور گونه غالب چندل در اين خور اقدامات صورت گرفته در زمينه كشت چندل از سطح گسترده تري برخوردار مي باشد.

عملكرد توسعه جنگلهاي مانگرو ( حرا و چندل ) در خور آذيني شهرستان سيريك

سال

گونه

نوع كشت

تعداد (اصله )

سطح (هكتار)

1385

چندل

كشت مستقيم بذر

-

50

 

1386

حرا

نهال

8000

-

چندل

نهال

30000

-

چندل

كشت مستقيم بذر

-

50

1387

چندل

كشت مستقيم بذر

-

60

1388

چندل

حرا

كشت مستقيم بذر

نهالكاري

-

30000

200